Tervislik toitumine on hea enesetunde alustala, seevastu tasakaalustamata toitumine tekitab energiapuudust, väsimustunnet, soodustab haiguste teket ning võib olla ka ülekilode põhjustajaks.

Oma toitumisharjumuste parandamine võib tunduda alguses väga keerukas, aeganõudev ning kallis ettevõtmine, kuid tegelikult saab tervislikuks eluviisiks väga lihtsad sammud teha. Hea algus on lasta koostada endale personaalne toitumiskava või – programm.

liisafitness toitumiskava

Kellele sobib toitumiskava plaan? Mil moel tunda ära korraliku ning hea toitumisprogrammi ning kuidas saab toitumiskava aidata pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks.

Annan vastused ja näitan, et toitumine ei pea olema keeruline ning piirav, et saavutada eesmärke.

Millal tasub mõelda toitumisplaani peale?

Tööle-koosolekule-trenni-pere-kodu jne. Tuleb tuttav ette? Toitumiskava on suurepärane viis, et toituda tervislikult just siis, kui seikled kiires elutempos. “Kiire” võib tihti tekitada vale stereotĂĽĂĽbi, et sĂĽĂĽakse väga vähe, kui ĂĽldse aega sĂĽĂĽa on. Tegelikkus ei ole see nii – vastupidi!

Toitumiskava luuakse individuaalselt just Sinu eesmärke meeles pidades ehk Sina ei pea tegelikkuses ise mitte millegi peale mõtlema. Seega aitab toitumiskava Sul kiire eluviisi kõrva hoida oma toidulaua täisväärtusliku minimaalse panusega: toidud on Sulle igapäevaselt ette pakitud.

Toitumiskavasid tehakse nii kaalulangetamise, kaalu säilitamise kui ka kaalu tõstmise eesmärkidel. Nii tasub toitumisprogrammile mõelda ka siis, kui soovid oma keha ĂĽhes või teises suunas vormida. Toitumiskava on kindel viis, et liikuda oma soovitud eesmärkide poole, ilma enda pead vaevamata. 

Kuidas tunda ära hea toitumisprogramm?

Hea toitumiskava peab olema:

Enne toitumisprogrammi oma elustiili sobitamist, mõtle oma lemmiktoitudele, mida igal ajal alati naudid, aga ka toiduainetele, mis Sulle üldse ei meeldi. Et toitumiskava järgimine oleks Sulle meelepärane ja mõnus, peabki kogu kavamenüü olema kooskõlas Sinu enda eelistustega.

Makrotoitainete vahekorrad hästi koostatud toitumiskavas

Lisaks isiklikele toidueelistustele on äärmiselt oluline, et kõik toitainegrupid oleksid tasakaalukalt igapäevasel toidulaual olemas.

Keha eelistatuimaks energiaallikaks on süsivesikud, mis peaksid olema päeva suurim energiaallikas. Hästi koostatud toitumiskavas annavad süsivesikud suisa 45-65% päevasest kaloraažist.

Meie jaoks on äärmiset olulised ka valgud, mis peaksid andma 10-35% päevasest kaloraažist. Ja kuigi võib kõlada uskumatuna, on 20-35% koguse roll toitumiskavas ka rasvadel. Ei, rasvu ei peaks vältima! Eriti peavad piisava koguse rasva tarbimist jälgima naised.

Suhtu äärmise skepsisega toitumiskavadesse, kus on mõnd olulist toitainegruppi (nt rasvad) täielikult eiratud või toitumisprogrammidesse, kus on keelatud mõnd toiduainet tarbida. Lisaks pead aru saama, et päevane kaloraaž ei tohi olla liiga madal ning kaalu langetamise eesmärgiga toitumiskavas tuleb alustada võimalikult väikese kalorite defitsiidiga.

Ohumärgid, mida erinevate programmide puhul märgata

Kui oled oma elu toitumiskavaga muutmas, oled teinud igal juhul hea otsuse. Küll aga tasub kavale pilk heita, et avastada kiired ohumärgid, mis tervisliku ja jätkusuutliku plaani järgimist takistavad.

Peamised ohumärgid, mida toitumiskavade puhul märgata:

Juhul, kui saad toitumiskava ja näed seal ohumärki, viita sellele ning võimalusel küsi mõne teise eksperdi nõu. Võid julgelt ühendust võtta

Kuidas aitab toitumiskava Sind eesmärkide saavutamisel?

Toitumiskava järgimine on osa elustiilist, mille käigus on lihtsam oma eesmärke saavutada. Toitumiskava täidabki eesmärkide saavutamisel erinevaid rolle

Teadlik tervislik toitumine harib ja loob head harjumused

Konkreetne toitumiskava aitab harida, kuidas süüa teadlikult ning eesmärkidele suunatult. Nii saab olla kava tõhusaks abivahendiks näidates:

Näiteks, kas teadsid, et mitmed nn tervislikud toiduained võivad olla üsna kaloririkkad. Kava loob Sulle erinevatest toitudest ja nende toiteväärtusest hea ülevaate.

Kõige olulisem on tervisliku toitumise juures toitude õiged kogused ning toitumiskava on parim viis, et lihtsal moel endale õiges mahus taldrikutäied toitu saada. Samuti saad toitumiskava järgimisel endale pikemaajalised teadmised, retseptid ja harjumused, mis aitavad Sul õpitut kasutades kava iseseusvalt jätaka. Häid harjumusi saad harjutada juba ka toitude planeerimist oma plaani võttes.

Leia kava, mis sobib Sinu kehale

Iga inimene on väga erinev ning eelkõige on oluline mõelda just enda vajadustele. Võib olla sobib Sulle paremini kõrgemate rasvadega kava, ehk hoopis kõrgemate süsivesikute tarbimine.

Oma keha kuulamine on tohutult oluline saamaks aru, mis toidud seedivad hästi, mis tekitavad ebamugavustunnet jne. Õige toitumiskava vastab Sinu vajadustele, toitumiseelistustele ehk leiad kavast tõepoolest toidud, mis Sulle maitsevad.

Sinu eesmärgipärane toitumiskava: kaalu langetamiseks, kaalu tõstmiseks või säilitamiseks

Kui oled huvitatud toitumiskavast, anna mulle oma soovist teada: info@liisafitness.com või kirjuta mulle läbi kontaktivormi

Koos saame panna kirja eesmärgid ning koostada just Sinu elustiili meeles pidades parima kava, mis oleks vastavalt eesmärkidele kas kaalu langetav, kaalu tõstev või säilitav. Kõik toitumiskavad on personaalsed ja arvestavad Sinu võimaluste, eelistustega ning samuti hõlmaks endas taskukohaseid, maitsvaid ja kiireid eineid!

Saavuta oma unistuste keha ning tervislik eluviis, ilma piiravate või end kurnavate dieetideta. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga