Räägime tihti rasva põletamisest ja kaalu langetamisest. Kuidas need on omavahel seotud, kas üldse on? Kas soovid rasvast lahti saada või lihtsalt kaalu langetada?

Enamus inimesi väidavad, et tahavad kaalu langetada, ehk siis lahti saada sellest üleliigsest koormast, mis kehale on kogunenud. Kaalu langetamise edukust hinnatakse numbri järgi, mis tuleb välja siis, kui astud kaalule.

Mida tähendab kaalu langetamine?

Kaal langeb, kui üldine kehakaal väheneb. See tähendab, et väheneb lihasmass, rasv ja üleliigne vesi kehas. Rasva kaotamine tähendab kaalu kaotamist keharasva arvelt, mitte lihasmassi. Kuna kogu sinu kehakaal tulebki sellest, kui palju on sul rasva, lihast, vett kehas ja kui need elemendid hakkavad kaduma, väheneb kehakaal. Vee kaotamine kehast on põhimõtteliselt kasutu ja lihasmassi kaotamine kahjulik. Ideaalne on lahti saada ainult üleliigsest rasvast. Kui soovid trimmis, toonuses ja ilust keha (rannakeha), siis tulebki keskenduda rasva põletamisele ja toituda/treenida vastavalt sellele.

Lihasmass

Kas on tuttav olukord, kus treenid ja toitud tervislikult, aga kaal ei vähene oluliselt, kuid enesetunne ja väljanägemine on parem? Seda seetõttu, et sinu rasv on asendunud lihasmassiga, mis tegelikult kaalub sama palju. 

Lihasmassi kadu juhtub siis, kui keskendud liialt kalorite vähendamisele. Muidugi on vaja kaloreid vähendada, et kaal langeks, aga seda tuleb teha targalt ja kombineerida see õige treeninguga. Tehes ainult cardiot ja süües vähe on muidugi võimalik kiirelt kaalu kaotada, aga mis hinnaga? Kui sul lihaseid ei ole, siis jäädki sellesse nõiaringi, sest su keha ei põleta enam ka puhkeolekus nii palju kaloreid. Ja välimuselt võid kõhn olla, aga näiteks tagumik on täiesti lõtv ja lame ning mingit lihastoonust kehas ei ole.

Lihastreeninguga saad ideaalselt põletada rasva ja trimmida keha. Kindlasti peab menüü olema tasakaalus, et saaksid piisavalt valku – muidu ei tule ka lihast juurde. Mida rohkem on sul lihasmassi, seda rohkem su keha kaloreid põletab!

Vee kaalu kaotamine

Üks kiiremaid viise lühiajaliseks kehakaalu langetamiseks on süsivesikute vähendamine – seda seetõttu, et süsivesikud säilitavad kolm korda rohkem vett kui muud tüüpi makrotoitained. Kui vähendate süsivesikute tarbimist, ei hoia keha enam nii palju vett kinni ja kaal langeb. Kui vältida süsivesikuid pikalt, siis lõpuks hakkab minema ka lihasmass. Vee kaalu kaotamine on korraks lõbus ja annab motivatsiooni juurde, aga see ei ole kindlasti rasva kaotus.

Rasva kaotamine

Kas teadsid, et poole kilo keharasva kaotamiseks peab organism olema nädalas 3500 kcal võrra defitsiidis? Kui tahad kaotada nädalas 0.5 kg, siis on tarvis hoida oma keha päris suures kaloridefitsiidis. See on võimalik kombineerides õigesti treeninguid ja toitumist. Muidugi, kui liiga kiiresti kaalu alla võtta, siis paratamatult läheb ka lihasmassi. Soovitan võtta endale aega ja mitte olla liiga suures defitsiidis ja langetada kaalu rasva arvelt stabiilselt ja normaalses tempos.

Rasva kaotamine on spetsiifilisem ja tervislikum eesmärk kui lihtsalt kaalulangus. Rasva kaotamine mitte ainult ei aita liigseid kilosid kaotada, vaid vähendab ka terviseprobleeme, nagu südamehaigused ja aitab säilitada veresuhkru taset. Kõige tipuks saate rohkem trimmis keha ja enesekindluse.

Keskendu rasva põletamisele rohkem kui lihtsalt kaalu langetamisele

Võta endale eesmärgiks pigem lahti saada üleliigsest rasvast ja vali endale selle järgi õige toitumine ja treeningkava. Saan aru ka sellest, et kui on vaja näiteks ürituse jaoks mõned kilod kiiresti alla võtta, siis võibki teha sellise agressiivse süsivesikute või lihtsalt kalorite vähendamise “dieedi”, aga arvestage, et see tuleb kolinal ka hiljem tagasi. Mõnel hullem juhul isegi topelt.

Mõned nipid, kuidas efektiivsemalt rasva põletada:

Kõige parem on jälgida rasva kadu tehes endast progressipilte ja jälgides ümbermõõte (reied, kõht, puusad). Kaalunumbris see ei pruugigi alati kajastuda, eriti kui teha korralikult jõutrenni. Seega ära keskendu ainult kaalunumbrile, vaid pigem peegelpildile. Sea endal esialgu väikesed eesmärgid ja ära kiirusta! Usu mind, lõpptulemus on palju parem, kui võtad endale aega.

Kui sul tekib küsimusi või tahaksid nõu, siis julgelt anna märku 🙂 Loodan, et said endale siit natuke mõtteainet, et edasi minna ja ära anna alla! Kui soov on tõesti parem välja näha ja paremas vormis olla, siis lihtsalt hakka pihta!

@liisafitness

info@liisafitness.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga