Tänapäeval on internet täis sadu eri viise ja nippe, kuidas kaalu kaotada ning tihti alustatakse oma kaalulangetus teekonda, kuid peale mõnda aega antakse alla, sest tulemusi ei tule. Pingutad kõvasti, aga ikka muutusi ei ole? Või kui on, siis väga minimaalselt. Miks kaal ei lange?

Ära tuleks lõpetada kiirdieedid ja äärmuslikud meetodid, et kiiresti kaalu kaotada. Nagu me teame, ainus dieet, mis on reaalselt pikas perspektiivis jätkusuutlik, on see, mis ei ole sinu jaoks kohustus, piirav ja raske vaev. Mis on aga ikkagi põhjused, miks sa kaalul muutust ei näe, kuid enda arvates teed kõik õigesti?

Kaloridefitsiit

Sa ei ole kalori defitsiidis. Inimesed kipuvad unustama nö varjatud kaloreid. “Ma sõin lõunaks vaid kartulit ja kana”- lause, mida öeldakse tihti, mõtlemata, mis sellele toidule veel lisanduda võib. Tihti lisatakse sellise toidu küpsetamiseks õli või valatakse toit üle rohke kastmega. 10ml õli sisaldab ligikaudu 80 kalorit ning need on juba suur lisahulk kaloreid, millega sa võibolla ei arvestanud. Olen näinud päris tihti, kui praetakse “tervislikku kana” ja valatakse ennem suur hunnik õli pannile. Samuti limiteeri suhkrut täis jooke, sest ka need võivad sind kalori defitsiidist välja tuua. Igasugused vitamiinijoogid, mis reklaamivad end kui tervislikku ja vitamiinirikast janukustutajat, on tihti päris suure suhkrusisaldusega.  Tänapäeval on kõigele suurepäraseid alternatiive ning defitsiidis olemine ei pea olema keeruline või piirav!

Energiakulu

Sa hindad üle oma päevast energiakulu. Inimesed kipuvad tihti arvama, et trenn muudab nad aktiivseks, kuid mida sa teed peale trenni? Oletame, et sa käid 5 korda nädalas trennis, kuid ülejäänud aja istud laua taga ning teed 1000 sammu päevas. Sinu energiakulu on ilmselt palju väiksem, kui sa arvad. Ja nii see kaal ei lange. Jaluta või vali mõni muu aeroobne tegevus lisaks, et saaksid oma keha liikuma ja oleksid jalgadel rohkem. Samuti teine asi – koeraga jalutamine ei ole otseselt trenn. Kui väidad, et teed trenni iga päev, ehk siis käid palju jalutamas, siis ilmselt sa ei kuluta ikkagi piisavalt energiat, et kaalu langus saaks toimuda. Muidugi on jalutamine väga hea, aga samas on see ka elementaarne liikumine, mida inimene peakski tegema. Intensiivsem treening aitab sul kalorid põlema saada ja kulutab piisavalt energiat.

Kalorite tagasi söömine

Sa sööd tagasi põletatud kaloreid. Tänapäeva nutikellad ja kardiomasinate kalorimõõdikud ei ole 100% täpsed ning neid ei tasu võtta liiga tõsiselt. Kaloridefitsiit tuleb toidust ning kalorite “tagasi söömine” toob sind lihtsalt tagasi kohta, kus sa säilitad oma kaalu, mitte ei kaota. Kui peale Bodypumpi minna pitsat sööma ja päeval tuleb veel nipet-näpet rammusamaid ampse juurde, siis võid süüa topelt need kulutatud kalorid tagasi. Teame vast kõik kedagi, kes käib aastaid trennis, aga alla pole võtnud. Toitumine ongi siinkohal võtmesõna. “mis see väike amps ikka teeb” mõjutab teinekord su päevast kaloraaži rohkem kui arvad. 

Kannatlikkuse puudumine

Sa ei ole piisavalt kannatlik. Inimesed tahavad näha tulemusi kohe, aga see ei ole lihtsalt realistlik. Suure tõenäosusega sa suudad oma kaalulangust säilitada, kui sa teed seda pikaajalisemalt ning ei too oma kaloreid väga madalale. Kaloridefitsiit võiks olla minimaalne, et ei tekiks tohutuid isusid või ülesöömishooge. Samamoodi nagu sa ei saa lahti paari päevaga tekkinud ülekilodest, ei saa ka loota, et nüüd väga kiiresti saad oma ideaalkaalu tagasi.

Kaalule keskendumine

Sa keskendud ainult kaalule. Jõutreeninguga alustades hakkad kasvatama ka lihast, mis kaalub samamoodi nagu rasv, ehk sa võid välja näha täiesti teistsugune, kuid kaaluda sama palju kui enne. Ära alahinda piltide tegemist ning mõõtude võtmist enda teekonnal, kaalunumber ei ole ainuke, mis progressi näitab!

Vähene valgu tarbimine

Sa sööd liiga vähe valke. Valgud aitavad kõhtu täis hoida ning vähendavad snäkkimise vajadust. Valgurikas dieet aitab kaasa ka ainevahetuse tööle ning aitab hoida ära ainevahetuse aeglustumist defitsiidis olles. Samuti on valk oluline lihaste ehituseks. Makrotoitained peavad olema tervislikus menüüs tasakaalus. Nii ei teki nälga ja isusid. 

Söömisele mitte keskendumine

Sa ei keskendu söömisele. Inimesed kipuvad üle sööma, kui nad tegelevad mitme muu asjaga söömise ajal. Sa ei jõua endale teadvustada, millal saab kõht täis. Võta söömise ajaks paus muudest tegevustest ning keskendu vaid sellele. Ära aja segamini isu, nälga, janu. Need on kõik erinevad asjad. Nälga sa ei peaks kannatama, aga isudele ei ole vaja alati järgi anda. Eriti kui oled ilusti kõhu täis söönud, siis ebavajalik näksimine sinna otsa ei aita sul kaalust alla saada. Vahepeal on sul lihtsalt janu, mitte isu. Joo piisavalt vett.

Lühidalt veel mõned olulised punktid, millele tasub mõelda, miks kaal ei lange:

Kõige tähtsam on siiski, et sa naudiksid protsessi ning leiaksid täpselt sellise “dieedi”, mis on sinu jaoks meeldiv ja jätkusuutlik. Sa ei kahetse kunagi, et astud sammu oma heaolu nimel ning leiad iga päev aja, et keskenduda endale ja liikumisviisile, mis sulle meeldib. Toitu teadlikult ja eesmärgipäraselt. Loe lisaks eesmärgipärasest toitumisest, minu varasemast blogipostitusest.

Jälgi minu tegevusi Facebookis ja Instagramis @liisafitness ning astu juba täna samm tervislikuma elu suunas, liitudes minu fitness kommuuniga. Kaalulangetamine ei pea olema keeruline ning ma olen alati olemas, et olla toeks ning anda nõu!

Tervislikku meelt!

Liisa Fitness

www.liisafitness.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga