Kui tahad oma toitumisega järjel püsida ja teha igapäevaselt paremaid valikuid, siis toitude ette planeerimine teeb selle oluliselt kergemaks!

Täna kirjutan sellest, kuidas edukalt toitusid ette planeerida ja miks seda üldse teha. Plaanisin selle postituse teha tegelikult oluliselt varem, aga nagu teate, siis aeg lihtsalt lendab käest ja vahest on selline tunne, et teed kogu aeg midagi, aga midagi ei saa tehtud. Seega shame on me, olen ikka korralikult hiljaks selle postitusega jäänud, aga parem hilja, kui mitte kunagi. Lisaks oli plaan rääkida ka oma päeva toitumisest, aga mõtlesin, et teen sellest hoopis eraldi postituse. Muidu venib liiga pikaks ja no kellel on aega ülipikki postitusi lugeda! 🙂 Kõik, kes mõtlevad, et nüüd uuest aastast hakkavad korralikult toituma, siis uskuge mind! Kui te oma toite ette ei planeeri, siis läheb see suur projekt üsna kiirelt vett vedama. Ei pruugi muidugi, aga kogemused on näidanud, et planeerimine aitab hoida end järjel ja distsiplineerib tegema paremaid valikuid.

Söögi planeerimine, kokkamine ja karpidesse jaotamine pole lihtsalt moodne trend fitness maailmas, vaid aitab Sul päriselt süüa tervislikult, hoida kokku aega ja raha ja teha maitsvaid koduseid toite. Olen ise seda harrastanud juba aastaid ja see on tõesti aidanud mul püsida vormis ja kontrollida oma isusid. See võib tunduda kui maailma tüütuim tegevus, aga arvan nii, et kui sul on aega ebatervislikult toituda, siis leiad aega ka tervisliku toidu jaoks!

Toitude ette planeerimise plussid

Näiteks teed suure koguse toitu valmis, paned karpidesse ja säilitad külmas/sügavkülmas. Ja kui sööma hakkad, võtad ja soojendad üles. Või valmistad kindlad portsjonid ette karpidesse igaks toidukorraks nii, et saad need kaasa haarata.

Saab teha ka ette nn põhjad. Lõigud/tükeldad valmis suure hulga erinevaid juurikaid, liha jms, et siis toidukordade ajal neid söögivalmistamisel kasutada.

Toitude etteplaneerimisega hoiad raha kokku. See aitab vältida juhuslikke oste poest tühja kõhuga. Lisaks on see toit, mille ise teed tervislikum, sest tead mis seal sees on.

Ja muidugi säästad aega. Sa ei pea järgnevatel päevadel mõtlema, kust süüa saada, vaid haarad oma karbi ja ongi kõik.

Kuidas alustada?

Alusta sellega, et mõtle oma päevamenüü peale. Mida tahaksid muuta? Kas tahaksid süüa tervislikumat hommikusööki või hoopis vähem raha kulutada oma lõunasöögi peale? Või tahad, et sul oleks kiirelt midagi õhtul kapist võtta, et ei peaks jälle wolti/bolti kutsuma? Soovid aega kokku hoida, et ei peaks iga päev jälle mõtlema, mida süüa teha või kus süüa? Ära alusta kohe selle mõttega, et nüüd ma hakkan kõiki toidukordi planeerima ja ette tegema. Pigem alusta vaikselt ja rahulikult. Üldiselt sellised suured ampsud tihtipeale tekitavad alguses stressi ja siis loobutakse. Võta endale üks päev nädalas (näiteks pühapäeva õhtu), et tegeleda järgmise nädala toitudega. Kui sa töötad kodust väljas, siis mõistlik on kaasa preppida lõuna ja siis näiteks üks/kaks vahepala. Vahepala kaasa võtmine on üldse kõige lihtsam. Ühe puuvilja ja näiteks kodujuustu topsi kaasa haaramine ei peaks küll väga kaua aega võtma? Kui eelistad hommikul viimase minutini magada, siis mõistlik on midagi valmis vaadata ka hommikusöögiks. Kogemused näitavad, et kui inimene ei söö normaalselt hommikusööki ega lõunat, siis õhtuks on suur nälg majas ja süüakse kõike head ja paremat sisse. See ei mõju kaalule ega enesetundele hästi.

Milline minu toitude planeerimine välja näeb?

Minu jaoks on toitude planeerimine see, kui teadlikult mõtlen selle peale, mida järgnevatel päevadel söön. Mõtlen oma peas läbi, milline mu nädalakava tuleb (kas olen rohkem kodune, kas liigun erinevate kohtade vahel jms).

Teen meal preppi alati pühapäeva õhtul ja kuna töötan kodus, siis teen tavaliselt valmis ainult lõunasöögi. Lõunasöögiks prepin mingid köögiviljad (teen salati) ja siis liha (kas ahjus/pannil) ja riisi/makarone/kartulit. Teen karpidesse valmis ja siis järgnevatel päevadel võtan ja soojendan. Teen valmis maksimaalselt kolmeks päevaks. Vahest ka neljaks, aga üldiselt kolmapäeva õhtul prepin veel neljapäevaks ja reedeks ka. Nädalavahetuseks ei prepi ma kunagi, va siis kui tean, et ei jõua vahepeal mingite toimetuste vahel koju sööma tulla.

Vahest teen toidud valmis jooksvalt samal päeval. Näiteks, kui tean, et peale trenni ei tule kohe koju, vaid pean kuskile edasi minema ja ei saa tühja kõhtu kannatada. Ja siis sööngi, kas autos või trennis riietusruumis. Teine võimalus oleks minna poest läbi ja sealt midagi kaasa haarata, aga üldiselt ei ole mul sealt midagi võtta sellist, mida tahan või mida saan süüa.

Minu jaoks on toit väga oluline ja ma ei suuda olla söömata liiga kaua, seega alati mõtlen oma päevaplaani läbi ja kui tõesti ei jõua vahepeal koju sööma, siis võtan endale toidu karbis kaasa või mõne puuvilja/toorbatooni.

Ideid, mis toite ette valmistada:

Hommikusöök: üleööpuder. Väga palju erinevaid variante. Tee eelmisel õhtul kuskile kaussi või purki valmis endale meelepärane puder (riisihelbed, mandlipiim, marjad, valgupulber või muud lemmikud), hoia külmikus ja hommikul saad kohe sööma hakata.

Lõuna: liha, köögiviljad, teravili. Samuti hunnik erinevaid variante. Minu lemmik on kanaliha, riis, juurviljad ja kookospiima kombo. Eelmisel õhtul praen liha ja juurikad, lisan keedetud riisi ja kookospiima ja maitsestan karri ning soolaga. Järgmisel päeval võtan ning soojendan pannil. Vahest teen ka (kana) hakklihast kotlette. Kaks plaaditäit ahjus ja järgmisel päeval taaskord hea soojendada neid.

Õhtusöök: jälle kombo lihast, köögiviljast mingist teraviljast. Võib ju teha ka näiteks ühepajatoitu suure hunniku, mida on hea soojendada. Mingi hea külmalt söödav salat. Näiteks keedumunad, jääsalat, tomatid, kanaliha tükid ja mis iganes head veel soovid sisse panna.

Võimalusi on palju, kasuta oma fantaasiat 🙂 Alguses võib see meal preppimine tunduda nii tüütu, aga luban, et kui sellega alustad näed kiiremini paremaid tulemusi oma vormis ja enesetundes!

Edukat toitude planeerimist! 🙂

Liisa Fitness

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga