Toitumine on alati kuum teema ja see on asi, mille kohta ei lõppe kunagi info otsa ja alati on midagi, millest kirjutada. Tean väga hästi, mis tunne see on, kui tahad saavutada seda “unistuste” vormi, aga ei tea, kust alustada. Been there done that! Toitumise kohta on palju infot, et see võib ajada alguses nii segadusse. Mida ma siis süüa võin? Kui palju ma süüa võin? Mis on hea toit, mis on halb jne… 

TOITUMINE RASVAPÕLETUSE EESMÄRGIL

Et kaotada rasva, pead olema kalori defitsiidis, ehk pead kulutama rohkem kaloreid ära, kui neid sisse sööd. See on põhiline, mida peab teadma, kui tahad kaalu langetada. Siinkohal on oluline, et sööksid piisavalt kõiki makrotoitained (süsivesik, valk, rasv) ja õiges vahekorras. Kui loobud mõnest makrotoitainest, maksab see varem või hiljem kätte. Valku vajad, et hoida lihaseid, süsivesikuid vajad energiaks ja rasvu on vaja hormonaalse funktsiooni toetamiseks. 

TOITUMINE LIHASMASSI KASVATAMISE EESMÄRGIL

Toit on väga oluline osa sellest, et su lihased kasvaksid. Minu näide. Olen aastaid jõusaalis treeninud, aga pole saavutanud sellist lihasmassi nagu olen soovinud. Muidugi on mul seda rohkem, kui enne jõusaalis treenimisega alustamist, aga mitte nii palju kui tahaks. Minu viga oli see, et ei tarbinud piisavalt valku ja olin suhteliselt madala kaloraaži peal pikka aega. Nüüdseks sain oma hirmudest lahti ja julgen süüa rohkem. Ei tasu karta toitu, et see teeb sind paksuks. Kui eesmärk on lihasmassi juurde saamine, siis tuleb leppida sellega, et tuleb ka juurde natuke kilosid, aga usu mind – see kõik on seda väärt! Seega tuleb süüa rohkem, kui ära kulutad. Kindlasti ei tasu süüa ebatervislikult, sest tegelikult ei taha ju rasvamassi, vaid ikka lihast. 

TOITUMINE KAALU SÄILITAMISEKS

Oled saavutanud oma ideaalkaalu ja tahaksid sellesse jääda? Isegi see ei pruugi nii lihtne olla. Tuleb olla ettevaatlik, et ei langeks tagasi vanade harjumuste juurde. Kui jätkad tervisliku elustiiliga, trenniga ja kui 70-80% sinu menüüst on endiselt tervislik, siis ei tohiks kindlasti kaalu juurde tulla. Kui tahad rohkem süüa, siis liiguta ka end rohkem! Isegi kaalu säilitamine võib olla keeruline, aga õige elustiiliga on see väga võimalik.

KALORITE LUGEMINE

Kindlasti ei peaks olema kalorite lugemine igavene ja lõpuks pead sa sellest lahti saama. Alustades oma fitness teekonda võib kalorite jälgimine väga kasuks tulla. Nii õpid aru saama, mida ja kui palju mingi toitaine sisaldab ja saad aru portsjonite suurusest. Lõppeesmärk on siiski see, et oled suuteline iseseisvalt toituma piisavalt tervislikult, et ei ole vaja kõike enam sisestada ja kaaluda. Soovitan kalorite lugemiseks MyFitnessPal rakendust. Kui vajad abi seoses sellega, siis julgelt kirjuta mulle! 🙂 

TOITUMISKAVA AITAB

Nagu ka kalorite lugemine ei peaks ka eluaeg mingit toitumiskava jälgima, aga alustuseks on see väga hea. Ca 10a tagasi ei teadnud ma toitumisest midagi. Ei teadnud isegi seda, et avokaado on näiteks rasvaallikas või üldse mis asjad on makrotoitained. Tellisin endale toitumiskava ja tänu sellele sain palju targemaks ja lõpuks oskasin ise valida endale õigeid toitained, mis toetasid eesmärke. Googles on tõesti palju infot, aga kui sa ei jaga seda asja üldse, siis ei oska ka selle infoga midagi peale hakata. Seega julgustan kõiki tellima mõnelt healt treenerilt toitumiskava (näiteks minult, hehe) või hoopis osalema mõnel toitumiskoolitusel, sest see võib olla sinu tervislikuma elustiili algus. Kui saad toitumise põhitõdedest aru, siis elu muutub täielikult. 

Tervislik eluviis ei tähenda igavat ja üksluiset toidulauda ja maitsvatest toitudest loobumist.

Täiesti vastupidi! See tähendab tasakaalu, mille saavutad kui sööd mitmekesiselt ja nii palju, kui su keha reaalselt vajab. Kui nii teed, siis saab su keha kätte vajalikud toitained, et olla terve ja õnnelik. Tegelikult süüa võid kõike, kuid õiges koguses!

Olge mõnusad ja ikka tervislikud 

Liisa Fitness

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga