Järjepidevus, motivatsioon, tahtejõud, eesmärgid… kuuleme nendest koguaeg ja tegelikult teame, mida peame tegema selleks, et oma eesmärgid saavutada, aga millegipärast kipub see esialgne entusiasm kiirelt kaduma. Uurime välja miks?? 

Oleme kõik ju ülitublid inimesed. Käime koolis, rabame mitme koha peal tööd teha, kasvatame lapsi, hoiame kodu korras, oleme alati oma pere jaoks olemas. Arendame ennast pidevalt, õpime ja teeme tõelist multitaskingut.  Kui suudame hallata kõike seda oma elus, siis miks me ei suuda võtta enda jaoks aega, et teha heaks enda enesetunne ja paranda need asjad, mis meile ei meeldi? 

Kuidas nüüd siis ikkagi saaks need asjad tehtud, millest oleme kaua unistanud ?

Lähenen postituses nn tervislikkuse võtmes, ehk siis mida paljud soovivad on kaalu langetamine/tõstmine, parem kehavorm, hea enesetunne, enesekindlus, julgus minna randa või spaasse, mitte häbeneda oma keha jne. Alati tahame alustada esmaspäeval või uuel aastal. Suve lähenedes avastame, et bikiinides peeglist vastu vaatav inimene ei ole see, kes me olla tahaks ja siis on vaja saada kähku “suvevorm”. Tahame midagi, unistame ja teame, mida selleks tegema peame, aga ometigi ei suuda saavutada seda järjepidevust või leida seda tahtejõudu endas. Ega ma ise ei ole ka mingi järjepidevuse või motivatsiooni musternäidis, aga olen aja jooksul saanud aru sellest, et järjepidevus on võti. Pean enda juures samamoodi veel seda kõvasti arendama, aga olen oma teekonnal juba oluliselt kaugemale jõudnud. 

Karoli Hindriks (edukas eesti ettevõtja) on öelnud nii “olen maailma kõige andetum inimene, aga järjekindluses peitub minu edu võti”. 

Oma unistuse vormi saavutamisega ongi nii, et siinkohal isegi ei ole oluline kui rikas või vaene sa oled või palju sulle tarkust antud on – kui ennast kokku ei võta, siis keegi seda sinu eest ära teha ei saa. Treener või  tugiisik saab sind motiveerida, anda nõu ja juhised, aga reaalselt kogu töö pead ära tegema sina. 

 1. Ära unusta küsimust “Miks?”
  Kui tead MIKS sa midagi teed, siis suurema tõenäosusega oled sellele rohkem pühendunud. Näiteks, kui tahad mahtuda mingisse kindlasse kleiti, siis tead, et pead selleks kaalu langetama. See on su eesmärk/põhjus, miks tahad kaalust alla võtta. Probleem on tihti selles, et paned mingi eesmärgi ja siis tegelikult on sellel väga nõrk põhjendus või puudub üldse. Tahaks keha trimmi saada. Miks? Tahaks rohkem raha teenida. Miks? Tahaks ennast paremini tunda. Miks? Kui sa teed midagi lihtsalt sellepärast, et …. siis kaob motivatsioon kiiresti ära, sest kindel põhjus puudub.
 2. Vali üks asi, millele keskenduda.
  Alusta sellega, et vali endale üks eesmärk, üks harjumus, mida tahaksid saavutada. Kui valid endale mitusada asja, mida nüüd ja kohe tahad muutma hakata, siis suurema tõenäosusega mingi hetk annad alla. Võta üks ja keskendu korralikult sellele. See üks väike samm annab rohkem enesekindlust ja julgustab sind edasi üritama.
 3. Pane paika ajakava/ to-do list.
  “The key is not to prioritize what’s on your schedule, but to schedule your priorities.”
  – Stephen R. ConveyKas mõtled, et ajakava tegemine on tobe ja oma aega sellel küll pole mõtet raisata? Kui tahad, et midagi muutuks, siis pead selleks midagi muutma. Kindel plaan, asjade üles kirjutamine aitab olla oluliselt produktiivsem.
  Kas pole mitte rahuldav tunne, kui oled endale teinud to-do listi ja siis saad sealt järjest ülesandeid maha tõmmata? Minu jaoks on see küll üks parimaid tundeid. Järjepidevus on paljugi seotud sellega, kuidas end tunned ja teadmine, et oled mingid asjad ära teinud, teeb järgmise päeva palju lihtsamaks.
 4. Kuula muusikat, mis sind motiveerib! Suhtle inimestega, kes sind inspireerivad ja kes annavad edasi positiivsust!
  Tundub küll liiga hea, et olla tõsi!? Lihtsalt pane enda lemmik muss peale ja tunne, kuidas tuju läheb oluliselt paremaks. Näiteks trenni ajal. Olen vahepeal loivanud jõusaali sellise tundega, et kõik on vastik ja paha, mul ei ole energiat ja ma ei viitsi… aga siis panen Limp Bizkiti käima ja ausalt, mingi inner beast tuleb minus välja ja kogu trenn on päästetud.
  Vahest, kui teen sellist tööd, kus ei ole väga vaja keskenduda, siis panen Youtubest mingi mõnusa chill lounge seti peale ja kohe läheb olemine mõnusamaks. Muusika päriselt aitab!
  Ja samamoodi on inimestega kellega suhtled. Vahest on mul nii, et on selline mehh päev ja tuju pole kõige parem, aga pead tegema mõne videokõne või treeninguid juhendama ja siis peale seda on niivõrd hea olla jälle. Ägedate ja toredate inimestega suhtlemine annab alati positiivset energiat tagasi. Kui tunned, et motivatsiooni on null või masendus tuleb peale, siis räägi kellegagi, kes aitaks sul sellest üle saada. Teemaks ei pea olema üldse see põhjus miks oled masenduses, vaid lihtsalt hea energia saamine teiselt. Muidugi eeldusel, et see inimene on positiivne, mitte ei viis sind veel rohkem masendusse. Väldi negatiivsust enda ümber!
 5. Fookus väiksematele asjadele, mis viivad lõpuks suurteni.
  Ära kritiseeri ennast, kui sa ei liigu nii kiiresti edasi, kui tahaksid. Kas kritiseerimine on aidanud? Kas see viib lõpuks kuhugi?  Mõtle ka nendele asjadele, mida oled saavutanud ja kiida ennast nende eest. Näiteks, kui plaan on alla võtta 10 kg, aga oled võtnud 4 kg ja nüüd enam ei suuda kuidagi seda 6 kilo maha saada ja koguaeg oled õnnetu, siis 4 kg on ju ka midagi?! Kui seda suutsid, suudad ka mingi aja jooksul ülejäänud. Seega tunnusta ka väiksemaid progresse ja lõpuks saavad nendest üks suur tulemus, mida oled oodanud.

Pea meeles! Pole oluline, kui kiiresti kuhugi jõuad, vaid kui järjepidev oled oma teekonnal!

Lõpetuseks väike ülesanne: 

Võta paber ja pliiats, pane kirja endale 1 realistlik eesmärk, mida lähiajal saavutada tahad. 

Nüüd kirjuta eesmärgi taha, miks sa seda tahad? Seejärel kirjuta, mida sa selleks tegema pead ja kas on miski, mis seda takistab? Pane tähtaeg! Hakka tegutsema, mitte alates esmaspäevast, vaid näiteks alates homsest 😉  

Järjepidevust ja motivatsiooni soovides

Liisa Fitness

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga